Читаєте: Шляхи до оптимізації соціальних послуг: досвід Вознесенської громади

Шляхи до оптимізації соціальних послуг: досвід Вознесенської громади

Матеріал Лабораторії про стан надання соціальних послуг у громадах Миколаївської області для Гард.City

Соціальна сфера сьогодні стикається із багатьма викликами, адже повномасштабне вторгнення загострило соціальні проблеми та, як наслідок, збільшило запит на соціальні послуги. Оскільки органи місцевого самоврядування відповідають за надання соціальних послуг на місцевому рівні, за умови обмежених фінансових та людських ресурсів громади змушені шукати шляхи для оптимізації соціальних послуг, нові партнерства та додаткові ресурси. Досвід Вознесенської міської громади, яким вона поділилась у ході дослідження Лабораторії законодавчих ініціатив щодо надання соціальних послуг, свідчить, що гнучкість та використання комплексного підходу стали визначальними для адаптації до нових викликів.

До повномасштабного вторгнення соціальні послуги у Вознесенській міській громаді Миколаївської області забезпечували три комунальні установи: Центр соціальних служб, Територіальний центр соціального обслуговування та Центр реабілітації дітей з інвалідністю. Однак така організаційна структура створювала навантаження на місцевий бюджет через адміністративні витрати на утримання кожної установи окремо. Тому в 2023 році міська рада прийняла рішення про об’єднання всіх надавачів соціальних послуг в один комунальний заклад — Вознесенський центр надання соціальних послуг. У цьому закладі функціонують відділення соціальних послуг, натуральної допомоги, соціальної роботи, денного перебування та комплексної реабілітації дітей з інвалідністю. Така реорганізація дозволила громаді спрямувати ресурси здебільшого на надання соціальних послуг. Аджезавдяки економії на утриманні різних закладів з’явилась можливість розширити штат відділення денного перебування та соціальних робітників, а також запровадити позицію кейс-менеджера по роботі з ветеранами.

Наразі у громаді надається 18 соціальних послуг, які здебільшого спрямовані на підтримку найбільш численних вразливих категорій, якими є літні люди та особи з інвалідністю. Однак якщо у жителів виникає потреба у соціальних послугах, які не можуть бути забезпечені у громаді, управління соціального захисту звертається на обласний рівень. Це стосується послуг, що надаються в обласному Центрі реінтеграції бездомних осіб, Центрі реабілітації наркозалежних та геріатричному пансіонаті. Така співпраця з обласними соціальними закладами дозволяє громаді фокусуватися на найбільш затребуваних соціальних послугах, одночасно забезпечуючи жителям доступ до більш спеціалізованих послуг на рівні регіону.

Загалом основним джерелом фінансування сектора соціальних послуг є місцевий бюджет. Проте Центр надання соціальних послуг відкритий для співробітництва у наданні соціальних послуг іншим громадам. Це дозволяє залучити додаткові кошти до громади та оптимізувати надання конкретних послуг на рівні декількох громад. Наприклад, відділення реабілітації надає послуги дітям з інвалідністю з сусідніх громад, де їх кількість не є великою і не має доцільності створювати власні заклади чи відділення. Так у 2023 році у відділенні пройшли реабілітацію 8 дітей з інших громад і в планах є розширення цієї діяльності, адже для цього Вознесенська громада має всі необхідні ресурси і кваліфікований персонал. Як зазначають у Вознесенський громаді, співробітництво є вигідним форматом забезпечення соціальними послугами, адже дозволяє частково покрити витрати надавача та забезпечувати необхідні послуги для дітей не лише у власній громаді, а й у сусідніх, де такої можливості немає.

Крім фінансових надходжень через співробітництво громад, у Вознесенську активно шукають можливості залучення інших додаткових ресурсів.Це відбувається через міжнародні програми та конкурси проєктів. Один з прикладів такої співпраці – створення мобільної бригади, яка надає послуги натуральної допомоги, в результаті якої громада отримала спеціалізований автомобіль та необхідне обладнання. А це дає можливість робітникам бригади допомагати у вирішенні побутових питань людям з обмеженою руховою активністю у віддалених населених пунктах. До складу бригади входять соціальний робітник, водій, перукар та робітник з комплексного обслуговування будівель. Таким чином мобільна бригада може одночасно забезпечувати допомогу в самообслуговуванні та прибиранні, проводити дрібні ремонтні роботи, обробіток присадибної ділянки, а також надавати перукарські послуги. Це значно зменшує час, необхідний для надання послуг, і дозволяє забезпечити допомогу більшій кількості людей. У громаді зазначають, що хоча організація роботи мобільної бригади не була легким процесом, зараз це дозволяє забезпечити швидке та ефективне надання соціальних послуг у віддалених населених пунктах. Ще один приклад – запуск єдиного контакт-центру, що є загальною системою комунікації жителів з місцевою владою. Як це працює: коли надходить запит, що стосується соціальних послуг, звернення передається на управління соціального захисту, де опрацьовується і приймається рішення про надання таких послуг. Це спрощує процес звернення за соціальними послугами, а також дозволяє оперативніше організувати необхідну допомогу.

Проте не лише проєкти та співпраця з міжнародними партнерами є додатковим джерелом ресурсів для вирішення актуальних соціальних потреб. Ефективним також є використання можливостей, що надаються на державному рівні. За словами представників громади, з початком повномасштабної війни кількість випадків домашнього насильства суттєво збільшилась і це вимагає відповідної реакції. У цьому контексті громада активно залучає державні ресурси. За рахунок державної цільової субвенції у співфінансуванні з місцевим бюджетом проводяться ремонтні роботи у приміщенні, яке незабаром стане місцем функціонування денного центру для постраждалих від домашнього насильства. Додатково у громаді також розглядають варіанти залучення фінансування у межах міжнародних проєктів, якщо денного центру буде недостатньо для забезпечення необхідними соціальними послугами всіх потребуючих.

У громаді також є благодійники та громадські організації соціального спрямування. Вони допомагають вирішувати соціальні проблем громади, хоча і не є зареєстрованими надавачами соціальних послуг. Так, на базі Центру надання соціальних послуг двічі на тиждень роздають гарячі обіди бездомним, людям літнього віку та іншим вразливим категоріям. Доставку їжі здійснює благодійник, а працівники центру на волонтерських засадах організовують роздачу. У громаді бачать значний потенціал у залученні недержавних організацій до надання соціальних послуг і вже працюють над внесенням однієї з волонтерських організації у Реєстр надавачів та отримувачів соціальних послуг. Це дозволить громадській організації надавати соціальні послуги офіційно, а також відкриє можливості для участі у соціальних проєктах та конкурсах для недержавних надавачів.

Безумовно, ситуація з наданням соціальних послуг у громадах різниться. Проте досвід Вознесенської громади свідчить, що поєднання різних інструментів є ефективним підходом, особливо у ситуації обмежених ресурсів. Адже шляхом реорганізації надавача соцпослуг громаді вдалося одночасно оптимізувати адміністративні видатки і зберегти можливість надавати соціальні послуг за різними напрямами, а завдяки проєктній діяльності громада покращила організацію соціальних послуг, зокрема через нові соціальні ініціативи. Це робить систему соціальних послуг більш гнучкою та спроможною відповідати на сучасні соціальні виклики.

Дослідження надання соціальних послуг в громадах здійснюється Лабораторією законодавчих ініціатив за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Інші аналітичні матеріали

Підписуйтеся на розсилку з актуальною аналітикою від ЛЗІ
Так Ви зможете першими дізнаватися про наші новини і нові аналітичні продукти
62
%