Читаєте: Як це – коли соціальні послуги працюють? Досвід Новгород-Сіверської громади на Чернігівщині

Як це – коли соціальні послуги працюють? Досвід Новгород-Сіверської громади на Чернігівщині

Матеріал Лабораторії в рамках дослідження для регіональних видань чернігівської області (Чернігів).

В умовах повномасштабної війни, вічна проблема «як забезпечити громаду соціальними послугами?» набуває нових розмахів. Фінансовий ресурс на це явно обмежений, але людей не можна позбавити їх права на допомогу від громади. Тож що робити?

Соціальні послуги: платні чи безплатні?

Першим і найбільш очевидним варіантом видається отримання грантових коштів та інших форм благодійної допомоги. Проте навіть без залучення зовнішньої підтримки, у громад є інструмент, який може допомогти частково покрити витрати на сферу соціальних послуг. Мова йде про підхід, коли людина, що отримує соціальні послуги, повністю або частково їх оплачує. Це сприяє не тільки забезпеченню людей послугами, яких вони потребують, але й змінює уявлення про саму систему. Послуги перетворюються на продукт з визначеними параметрами та вартістю, а не розглядаються виключно як благодійність або безкоштовна допомога.

Часткова або повна оплата послуг не є інновацією і застосовується громадами з 2020 року. Однак після повномасштабного вторгнення деякі громади прийняли рішення про надання соціальних послуг повністю коштом місцевого бюджету всім, хто цього потребує. Це має своє пояснення, адже безпекова ситуація та скрутне матеріальне становище соціально незахищених верств населення не дозволяє органам місцевого самоврядування обмежити доступ до соціальної допомоги. Проте деякі громади вже повертаються до практики надання соціальних послуг за повну або часткову оплату. Серед них і Новгород-Сіверська міська територіальна громада, яка поділилися своїм досвідом у ході нашого дослідження про соціальні послуги.

Новгород-Сіверська громада знаходиться в Чернігівській області в зоні можливих бойових дій. Наразі найбільш численними категоріями, що потребують соціальних послуг, є особи з інвалідністю, літні люди, яким необхідна допомога, та внутрішньо переміщені особи. У громаді зазначають, що запит на соціальні послуги суттєво збільшився після повномасштабного вторгнення. Багато літніх жителів залишилися без необхідної підтримки, оскільки їхні родичі, які раніше надавали допомогу, виїхали в безпечніші місця та не можуть регулярно їх відвідувати.

Єдиним надавачем соціальних послуг є комунальна установа – Центр надання соціальних послуг Новгород-Сіверської міської ради.

Недержавних надавачів, як то громадських об’єднань та благодійних організацій, в громаді наразі немає. Більшість послуг, що надає Центр, є безоплатними для людей і фінансуються з місцевого бюджету. Наприклад, інформаційна підтримка з питань соціального захисту, консультації щодо можливостей вирішення складних життєвих ситуацій, соціального супроводу дітей, які проживають з прийомними батьками та низки інших. Однак частина послуг надається на умовах часткової або повної оплати людьми, що їх отримують. За оцінками Центру надання соціальних послуг приблизно 20% людей, що отримують соціальні послуги, частково чи повністю їх оплачують.

Оплата соціальних послуг – гарантія їх надання

Здебільшого це стосується послуг допомоги вдома, натуральної допомоги та стаціонарного перебування у відділенні Центру. Для людей, що мають потребу через неможливість самостійно розв’язувати побутові питання, це спосіб отримати допомогу по господарству, у приготуванні їжі, прибиранні, організувати закупівлю та доставку харчових продуктів та ліків.

Також Центр надає послуги ремонту одягу та має у штаті перукаря. Для отримання таких послуг люди звертаються до Центру, де проводиться оцінка їхніх потреб, укладається договір, в якому фіксується перелік, періодичність та умови надання соціальних послуг, а також визначається форма оплати залежно від їх рівня доходів. Навіть за умови часткової або повної оплати, це дозволяє всім вразливим категоріям жителів отримати необхідні послуги та вирішити базові побутові справи. Таким чином, укладання договорів та отримання соціальних послуг за часткову або повну оплату стає певною гарантією необхідної допомоги, на яку люди можуть розраховувати.

Для Центру надання соціальних послуг у такий спосіб також має позитивний вплив. Адже це є можливістю частково покрити витрати установи. У Новгород-Сіверській громаді зазначають, що загальна сума надходжень від надання соціальних послуг наразі не є значною і не може вирішити всі потреби, як, наприклад придбання спеціалізованого автомобіля для «соціального таксі», що є актуальним для громади. Однак надання платних соціальних послуг все ж є надійним фінансовим підґрунтям. Отримані кошти дають можливість Центру планувати додаткові видатки або оперативно покривати неочікувані витрати. Додаткові ресурси громада також залучає через участь у соціальних проєктах і грантових конкурсах. Однак, як зазначають у Центрі надання соціальних послуг, саме укладання договорів на надання послуг за часткову або повну оплату є більш системним способом залучення додаткових коштів.

Позитивні ефекти цього підходу проявляються на різних рівнях. Це як і можливість зменшити навантаження на місцевий бюджет громади та отримати додаткові ресурси для функціонування Центру, так і стимули для збільшення відповідальності у людей, що отримують соціальні послуги, адже вони вкладають власні ресурси. А це дозволяє не тільки забезпечувати часткове самофінансування надавачів і задовольняти більшу кількість потреб вразливих категорій населення, але й сприяти розвитку більш ефективного та конкурентоспроможного ринку соціальних послуг.

Дослідження надання соціальних послуг в громадах здійснюється Лабораторією законодавчих ініціатив за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Інші аналітичні матеріали

Підписуйтеся на розсилку з актуальною аналітикою від ЛЗІ
Так Ви зможете першими дізнаватися про наші новини і нові аналітичні продукти
62
%