Лабораторія законодавчих
ініціатив

Незалежний український аналітичний центр. Працюємо для розвитку демократії та сильних державних інституцій.

Лабораторія законодавчих ініціатив працює як класичний think tank з 2000 року. Понад 20 років ми аналізуємо роботу парламенту і виконання реформ, посилюємо державні інституції і громадянське суспільство.

Наша місія:
розбудовувати демократичну країну на засадах професійної політики;
відстоювати суспільний інтерес;
підтримувати стійкість й інституційний розвиток ключових державних інституцій;
впливати на законотворчий процес та формування державних політик, аби ухвалені рішення були зважені й обґрунтовані, реформи – комплексні, а державне управління – ефективним.

Напрями роботи

Наша діяльність спрямована на посилення інституційної спроможності парламенту й уряду, продовження європейської та євроатлантичної інтеграції, підтримку стабілізації та відбудови України для подолання наслідків агресії з боку рф, моніторинг і підтримку реформ у сфері правосуддя та безпеки, політичну і громадянську просвіту.
Парламентаризм
Моніторимо роботу Верховної Ради як інституції. Аналізуємо законодавчі ініціативи. Долучаємося до розробки законопроєктів. Досліджуємо кейси з української парламентської практики.
Належне врядування
Оцінюємо результати реформ. Допомагаємо розробляти якісні державні політики. Пильнуємо європейський і євроатлантичний вектор розвитку та виконання вимог щодо вступу України до ЄС.
Демократизація
Аналізуємо політичний процес. Стежимо за балансом, відкритістю і прозорістю влади на різних рівнях. Посилюємо взаємодію між владою і суспільством. Розробляємо інструменти участі громадян.
Політична освіта
Проводимо тренінги для парламентарів, державних службовців і представників місцевого самоврядування. Створюємо проєкти з громадянської і політичної просвіти, обʼєднуємо через навчання різних людей зі спільними цінностями.

Українська школа
політичних студій — спільнота,
що втілює зміни

Освітньо-мережевий проєкт ЛЗІ під егідою Ради Європи,
який має на меті навчання й об’єднання лідерів з різних середовищ
зі спільним прагненням розвивати сильну державу.

Історія ЛЗІ

20
00
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
00
Заснування ЛЗІ
28 квітня випускники Національного університету «Києво-Могилянська академія» заснували Лабораторію законодавчих ініціатив — один з перших незалежних аналітичних центрів в Україні. З маленької кімнати у Могилянці ми виросли в аналітичний центр, що посилює державні інституції та громадянське суспільство. ЛЗІ вдалося реалізувати численні проєкти, які сприяють демократичним перетворенням в Україні: фахівці Лабораторії є співавторами багатьох законопроєктів та постійно готують оцінки впливу проєктів Законів, проводять профільні дослідження — і презентують їх на різних рівнях.
01
Започаткували Часопис «ПАРЛАМЕНТ»
ЛЗІ почала випускати перше періодичне видання про український парламент — «Часопис “ПАРЛАМЕНТ”». Видання присвячене різним аспектам і проблемам парламентаризму. Зокрема, на сторінках Часопису були вперше порушені питання прозорості роботи комітетів чи явище «кнопкодавства». Також у Часописах публікуються дослідження різних аспектів законотворення, висвітлюються експертні висновки щодо реформ в Україні, наводяться позиції політиків, експертів та представників громадянського суспільства щодо актуальних питань публічної політики.
02
Запустили проєкт «Орієнтири виборців 2002»
ЛЗІ розпочала моніторинг реалізації передвиборчих обіцянок народних депутатів. Проєкт мав на меті моніторинг законопроєктів, внесених на розгляд парламенту, містив матеріали про виконання передвиборчих програм парламентських партій та блоків, а також аналіз діяльності Верховної Ради. Також з цього року починаємо предметно аналізувати роботу парламенту в різних аспектах. З часом цей напрям переростає в окреме видання — Моніторинг роботи Ради за сесіями та скликаннями.
03
Розробили закон про фінансування політичних партій
Експерти ЛЗІ стали авторами першого в Україні закону, який запровадив державне фінансування політичних партій. Закон було ухвалено у 2004 році. І хоча саме цей закон було скасовано у 2007 році, але деякі його положення лягли в основу ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання і протидії політичній корупції», який діє зараз.
03
Почали видавати Євробюлетень
Протягом десяти років, починаючи з 2003 року, ЛЗІ видавала та розповсюджувала Євробюлетень – щомісячне видання Представництва Європейської Комісії в Україні про актуальну адженду ЄС та розвиток відносин між Україною та Євросоюзом.
04
Розробили Положення для проведення теледебатів в Україні
Перші теледебати кандидатів у президенти стали поворотним моментом в історії української демократії. І відбулися вони на основі розробленого експертами ЛЗІ Положення «Про порядок проведення Національною телекомпанією України передвиборчих дебатів під час виборів Президента України в 2004 році».
05
Започаткували та розвиваємо УШПС
УШПС – найуспішніший освітньо-мережевий проєкт в Україні, започаткований ЛЗІ та Радою Європи у 2005 році як демократичний здобуток Помаранчевої революції. УШПС є частиною міжнародної мережі Шкіл політичних студій РЄ. Школа має на меті навчання й об’єднання лідерів з різних середовищ зі спільним прагненням розвивати сильну демократичну державу. За роки існування УШПС зібрала спільноту з понад 500 лідерів та лідерок з різних сфер.
06
Реалізували проєкт «Усвідомлений вибір – 2006»
Лабораторія очолила консорціум громадських організацій, щоб допомагати виборцям зробити раціонально мотивований вибір під час парламентських перегонів. У межах діяльності консорціуму ми запустили й громадську кампанію «Усвідомлений вибір – 2006». Метою кампанії була систематизація, аналіз та донесення до громадян чіткої та зрозумілої інформації про позиції політичних сил щодо вирішення проблем у різних сферах: податкової політики, соціального захисту, медицини, забезпечення правосуддя, комунального сектора.
07
Долучилися до проведення Конгресу НУО та створення CSLN
Організували та провели Другий регіональний конгрес НУО — масштабний захід, що заклав основи для діяльності низки громадських організацій в Україні. Роботу Конгресу було відзначено привітанням від тодішнього президента України Віктора Ющенка. Також за сприяння Ради Європи та Європейської Комісії започаткували Мережу лідерів громадянського суспільства (Civil Society Leadership Network) — проєкт з посилення громадянського суспільства України, Молдови, Азербайджану, Вірменії та Грузії. Багато зустрічей та семінарів Мережі держав проходили в Києві.
07
Ініціювали серію регіональних конституційних форумів
Почали проводити Регіональні Конституційні форуми, щоб визначити межі конституційної реформи та механізми внесення змін до Конституції, які б давали відповіді на основні актуальні на той момент виклики, відповідали загальносуспільним інтересам і забезпечували консолідацію суспільства. За результатами були підготовлені аналітичні матеріали, які охоплювали позиції політиків, представників провідних аналітичних центрів, науковців та іноземних фахівців.
08
Розробили «Зелену книгу українського парламентаризму»
Презентували «Зелену книгу українського парламентаризму» – аналіз ключових проблемних аспектів функціонування парламенту, роботи його органів та народних депутатів задля вдосконалення правової основи діяльності Верховної Ради. Обсяг депутатського імунітету, налагодження діючого зв’язку «депутат-виборець», удосконалення організації роботи Апарату ВР, парламентських комітетів, тимчасових слідчих комісій, Уповноваженого ВР з прав людини та Рахункової палати — серед головних тем цього дослідження.
09
Започаткували експертний клуб Часопис «ПАРЛАМЕНТ»
Спільно з Фондом Конрада Аденауера та Академією правових наук України ЛЗІ провела серію заходів у межах експертного клубу журналу «Часопис ”ПАРЛАМЕНТ”», присвячених конституційній реформі в Україні. Крім того, цього року ЛЗІ підготувала аналітичний огляд «Статус народного депутата України: проблеми та шляхи удосконалення», в контексті якого ми почали працювати й над питанням Етичного кодексу для парламентарів.
10
Підготували першу в Україні Білу книгу українського парламентаризму
Експерти ЛЗІ розробили першу в Україні Білу книгу українського парламентаризму — всеохопний документ з комплексним аналізом проблем роботи парламенту та пропозиціями щодо їхнього вирішення. Дослідження зосереджене на таких аспектах, як: підвищення ефективності представницьких функцій; удосконалення законодавчого процесу парламентського контролю та загальних засад організації роботи Верховної Ради; удосконалення норм законодавства, що регулюють статус народного депутата України.
10
Запровадили в Україні практику проведення Town Hall Meeting
З 2010 року ЛЗІ почала популяризувати новий для України інструмент участі громадян – Town Hall Meeting. Це – формат міських зібрань, де відбувається кваліфіковане обговорення питань, що цікавлять громадськість. Такі зібрання покликані відновити вагу громадського голосу в процесі прийняття політичних рішень, щоб посадовці, відповідальні за прийняття цих рішень, отримували зворотній зв’язок щодо ключових суспільних питань безпосередньо від громадськості. За роки цієї практики Лабораторія провела понад 50 зібрань в українських громадах.
11
Провели Форум «Саміт Україна – ЄС: громадський вимір»
ЛЗІ організувала Форум громадянського суспільства «Саміт Україна – ЄС 2011: громадський вимір», де відбулася історична подія – зустрічі тодішніх Президента Європейської Ради Германа Ван Ромпея і Президента Європейської Комісії Жозе Мануеля Баррозу з представниками понад 100 українських громадських організацій, профспілок, бізнес-асоціацій, експертних та аналітичних установ.
12
Долучилися до розвитку Євроклубів України
ЛЗІ підтримала розвиток мережі Євроклубів України — неформальних об'єднань молоді, що діяли при середніх школах, університетах, бібліотеках, молодіжних та дитячих громадських організаціях та серед молоді, яка працює. Євроклуби мали на меті познайомити молодь із європейськими цінностями, історією та засадами функціонування ЄС, формувати та розвивати розуміння важливості європейської інтеграції нашої країни.
13
Започаткували символічний проєкт «Прапор Європи»
На знак підтримки проєвропейського курсу для України ЛЗІ ініціювала проєкт «Прапор Європи». Ідея проєкту полагала в тому, щоб в українських містах почали вивішувати Прапор Європи поряд із Державним Прапором у дні державних свят та під час проведення міжнародних заходів. Проєкт підтримали 16 міст, а пізніше ініціатива поширилася вже на всю країну.
14
Розробили Матрицю форм участі громадськості
Експерти ЛЗІ розробили Матрицю форм участі громадськості, щоб суспільство було більше залучене до процесу вироблення рішень як на національному, так і на місцевому рівнях. Ця Матриця лягла в основу політики Ради Європи з підтримки громадянського суспільства в Україні на наступні роки. Крім того, перед парламентськими виборами Лабораторія започаткувала окрему освітню програму для народних депутатів – «Нова якість українського парламенту: імпульс Майдану», у якій взяли участь парламентарі з громадянського суспільства та журналістики, обрані вперше.
15
Долучилися до масштабних змін у роботі парламенту
Спільно з Лігою інтернів у 2015 році ми відновили діяльність Європейського інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді, який став прообразом парламентської дослідницької служби. Цього ж року розпочала роботу Місія Європарламенту щодо сприяння реформі Верховної Ради під керівництвом Пета Кокса, до роботи якої були активно залучені експерти ЛЗІ. Результатом роботи Місії стала розроблена Дорожня карта з рекомендаціями щодо того, як можна інституційно посилити український парламент. ЛЗІ досі підтримує реалізацію парламентської реформи в Україні, а також регулярно моніторить її імплементацію.
15
Видали книгу «Український Донбас. Обличчя регіональної ідентичності»
ЛЗІ переклала і видала книгу польскої науковиці Марти Студенної-Скрукви «Український Донбас. Обличчя регіональної ідентичності», в якій авторка проаналізувала багато джерел та дослідила різні аспекти існування регіону. Книгу Марти Студенної-Скрукви можна вважати однією з перших ластівок регіональної ідентичності, у фокусі дослідження якої саме Донбас.
16
Поширили в Україні практику підготовки Shadow Report
Послуговуючись досвідом розвинених демократій, ЛЗІ започаткувала і популяризувала практику підготовки аналітичних документів у форматі Тіньових/альтернативних звітів (Shadow reports), які ми презентували у профільних комітетах Верховної Ради. Основна мета тіньових звітів – посилення контрольної функції парламенту та залучення неурядових аналітичних центрів до моніторингу й оцінки державної політики. За 4 роки експерти ЛЗІ разом з іншими профільними організаціями підготувала та представила більше 10 Тіньових звітів на різні теми.
17
Випустили перший звіт з оцінки реформи держуправління
Ексерти ЛЗІ підготували перший Тіньовий звіт (Shadow Report) щодо реформи державної служби та державного управління в Україні у 2017 році. Ця тема – фокусна для ЛЗІ досі. Цього ж року ми презентували аналітичний звіт «Етичний кодекс: структура, зміст, тематика. Реалії та пропозиції щодо кодифікації». І хоча Кодекс етики досі не ухвалено, напрацювання ЛЗІ стали важливим зрушенням у цьому процесі. Крім того, експерти ЛЗІ підготували понад 10 аналітичних документів у форматі Policy Paper – пропозицій щодо змін для удосконалення державної політики у різних галузях.
18
Продовжили розвивати партійну демократію в Україні
Хаб партійних інновацій, який ЛЗІ започаткувала разом з International IDEA у 2017 році, став платформою з розвитку політичних партій та партійної демократії в Україні. У 2018 році ЛЗІ провела декілька тренінгів у межах Хабу партійних інновацій, окремі з них – для жінок-політикинь та громадських діячок для заохочення участі жінок у політичному житті.
19
Проаналізували виконання стратегії розвитку громадянського суспільства
Експерти ЛЗІ презентували результати моніторингового дослідження реалізації Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства на 2016 – 2020 роки. А у партнерстві з естонською компанією CybExer Technologies провела тренінг «Майбутні вибори: запобігання кібер-ризикам» для представників профільних відділів партій: комунікаційних, диджитал-маркетингу, інформаційних технологій та безпеки, а також членів партій, які балотувалися на парламентських виборах. Серед іншого у 2019 році — продовжили моніторити стан парламентської реформи та підготували оцінку її результатів, а також порядок денний реформи для нової влади.
20
Налагоджуємо співпрацю парламентів України та Канади
Продовжуємо розвивати співпрацю з канадськими партнерами, започатковану ще в 2015 році. Запустили проєкт «Парламентська підзвітність сектору безпеки в Україні», який ЛЗІ реалізує у партнерстві з Канадським парламентським центром за підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. У межах проєкту ми знайомимо ВР з практиками та інструментами, які використовує канадський парламент, зокрема — методикою оцінки законодавчого впливу, проводимо тренінги та налагоджуємо міжпарламентський діалог між Україною та Канадою.
21
Долучилися до розробки законопроєкту «Про місцеві референдуми»
Експерти ЛЗІ вже мали напрацювання для вдосконалення нового профільного законопроєкту «Про місцеві референдуми», який у 2012 році так і не був прийнятий. Однак у 2021 році Лабораторія законодавчих ініціатив долучилася до робочої групи зі створення такого законопроєкту задля комплексної розбудови демократичних інституцій в Україні.
22
Стали співавторами законопроєкту про Етичний кодекс для парламентарів
Продовжуємо відстоювати ухвалення Етичного кодексу парламентарів: у 2022 році ЛЗІ долучилася до написання законопроєкту №8327, що запроваджує такий Кодекс з чіткими правилами та санкціями за їх порушення, а також механізмами контролю за їх дотриманням. Цього року ми також презентували Посібник з підготовки оцінки законодавчого впливу та випустили перше комплексне дослідження роботи ВР в умовах повномасштабної війни. Крім того, упродовж 2022 року експерти ЛЗІ надавали аналітичну підтримку уряду для того, щоб Україна отримала статус кандидата на членство в Європейському Союзі
23
Робимо аналітику для післявоєнного відновлення та підготовки України до членства в ЄС
За підтримки Європейського Союзу, разом з іншими аналітичними центрами, ЛЗІ запустила проєкт для післявоєнного відновлення та підготовки України до членства в ЄС, щоб допомогти парламенту та уряду вирішити поточні виклики у низці сфер державної політики. У межах проєкту експерти ЛЗІ досліджували три ключові теми – роль судів у реалізації реформ в Україні, досвід відновлення інститутів публічної влади на деокупованих територіях та становище вимушених мігрантів з України. Упродовж 2022-2023 років, експерти ЛЗІ надавали аналітичну підтримку
24
Розпочали новий напрям роботи
Лабораторія починає більш поглиблено працювати над темою правосуддя. Робота над цим напрямом передбачає такі активності, як проведення досліджень та моніторингових заходів щодо різних аспектів судової реформи; дослідження, пов’язані з реформою прокуратури; експертну підтримку щодо приведення українського законодавства у відповідність до законодавства ЄС та стандартів НАТО тощо. Одне з перших досліджень на цю тему ЛЗІ презентувала ще у 2023 році — про роль судів у реалізації реформ в Україні.

62
%